1. Dnia 6 sierpnia wyruszyła 43 Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Nasi parafianie z Księdzem Marianem Chaleckim sdb pielgrzymują w Grupie Pomarańczowej. Serdecznie zapraszamy do modlitwy za pielgrzymujących do tronu Pani Jasnogórskiej, każdego dnia o godz. 2045 przy figurce Matki Bożej.
  2. Pozostało jeszcze jedno miejsce na pielgrzymkę autokarową do Sokółki, Różanegostoku i Wilna w dniach 28.08 – 02.09.2024 r. Zainteresowani wyjazdem proszeni są o kontakt z Księdzem Mirosławem Hołownią sdb pod numerem tel. 602 571 573.
  3. W czwartek – 15 sierpnia – obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Rozkład Mszy św. jak w każdą niedzielę. W tym dniu święcimy bukiety kwiatów i ziół. Wspólnota Krwi Chrystusa będzie rozprowadzała bukiety kwiatów i ziół.
  4. Służba Ołtarza naszej parafii zaprasza chłopców, którzy przyjęli już I Komunię Świętą do dołączenia do grona kandydatów na ministrantów. Więcej informacji u opiekuna LSO ks. Mirosława Hołowni sdb pod numerem tel. 602 571 573, prezesa LSO, i Michała Jędrzejewskiego pod numerem tel. 669 143 129 lub pod adresem mailowym: ministranci.stanislawowka@gmail.com

Z życia kościoła

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym obchodzony jako święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Historia o śmierci i wniebowzięciu Maryi ma swoje odbicie w apokryfach, w których przekazywana jest w barwny sposób. W jednej z opowieści znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego święto to nazywane jest Matki Boskiej Zielnej. Jak głosi legenda „po śmierci Najświętszej Marii Panny apostołowie trzeciego dnia ciała jej w grobie nie znaleźli, tylko same zioła i kwiaty”. I dlatego w dniu Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za opiekę święcono niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. (…) Do bukietu wkładano zioła o właściwościach leczniczych: bylicę, macierzankę, miętę, piołun, chaber, kopytnik i krwawnik; kwiaty polne i ogrodowe, kłosy zbóż, len, makówki i konopie, warzywa i owoce: marchew, jabłko, gałązkę z późnymi wiśniami, gałązki leszczynowe z orzechami. Miały one – poza dziękczynieniem za plony – przypominać również, że apostołowie po otwarciu grobu Maryi znaleźli tylko kwiaty i zioła. Powszechnie wierzono, że bukiet poświę-cony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych. Zioła z niego wykorzy-stywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by diabeł nie kusił. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, obok wianków z Bożego Ciała nad drzwiami wejściowymi, czy na ścianie frontowej, na strychu, w oborach koło okna, w sąsiekach stodoły. Zatknięte na polu chroniło przed piorunami i robakami, umieszczone w stodołach przed myszami. Wiązanki wykorzystywano także w celach leczniczych. Najczęściej zioła stosowano razem, bez względu na to, jakie gatunki się w nich znajdowały, bez względu na rodzaj choroby – ważne było to, że zostały poświęcone w dniu Matki Boskiej Zielnej. Zdarzało się jednak, że poszczególne rośliny z bukietu miały swoje konkretne przeznaczenie, np.: marchew przy żółtaczce, jabłka przy bólach zębów i gardła, główki kapusty stosowano w weterynarii, mak na bezsenność.

Dorota Jasnowska, kustosz w Dziale Folkloru i Ceramiki Muzeum Etnograficznego

bukiet poświęcony w kościele

Z życia parafii

1. W ostatnich dniach w Czerwińsku nad Wisłą odbywała się Szkoła Animatora Oratorium (SAO), w której wzięło udział 180 osób z 13 miast, w tym 6 z naszego płockiego Oratorium. Wszyscy uczestnicy z Płocka zdali egzaminy i za rok spotkają się na kolejnych stopniach formacji. Uczestnikom towarzyszyły dwie animatorki posługujące z naszego oro. Podczas SAO starszy animator z Płocka, Andrzej Żuławnik składając przyrzeczenia dołączył do Rodziny Salezjańskiej jako Salezjanin Współpracownik.

2. Drodzy parafianie i sympatycy naszej parafii, chciałbym bardzo serdecznie Wszystkim podziękować za tak ciepłe przywitanie i dar modlitwy. Dziękuję Księdzu Kanonikowi Ryszardowi Paradowskiemu za wprowadzenie w obowiązki proboszcza. Księdzu Mirosławowi Hołowni sdb Wicedyrektorowi Wspólnoty Salezjanów za wygłoszone kazanie na uroczystości Ingresu, a ministrantom za życzenia i za pięknie przygotowaną liturgię. Dziękuję za wspólnie przeżytą Mszę Świętą, za każdy uśmiech i dobre słowo od Was. Pragnę tę wdzięczność wyrazić w modlitwie przed Bogiem i przez pokorną pracę dla całej wspólnoty parafialnej. Dziękuję Współbraciom Salezjanom za serdeczność i braterskie powitanie mnie na Stanisławówce. Wierzę głęboko, że razem możemy dobrze służyć naszej całej wspólnocie parafialnej. Życzę by św. Stanisław Kostka i święci rodziny Salezjańskiej towarzyszyli nam we wspólnej drodze do świętości.

Z modlitwą Ksiądz Proboszcz

Powitanie księdza Proboszcza 2024 Stanisławówka

Serdecznie dziękujemy za złożone ofiary w tym tygodniu na tacę, do skarbonek świątyni oraz w kancelarii na cele wspólnoty parafialnej oraz na utrzymanie świątyni. Bóg zapłać!

Solenizantom i jubilatom tego tygodnia życzymy wielu łask Bożych.
Salezjanie.