Liturgiczna służba ołtarza

Ministranci Stanisławówka Płock

Od początku istnienia naszej parafii działa wspólnota LSO – Liturgicznej Służby Ołtarza. Zrzesza ona chłopców, którzy pragną służyć Panu Bogu.

Kim jest ministrant?

Jak podaje definicja, ministrant to członek Ludu Bożego, który w czasie sprawowania liturgicznych obrzędów spełnia posługę pomocniczą w sposób określony przepisami Kościoła

Gdy spojrzymy na pochodzenia słowa „ministrant”, dowiemy się, że ma ono swoje początki w języku łacińskim („ministrare”), gdzie oznacza „służyć”.

Ministrant jest więc osobą służącą kapłanowi i Ludowi Bożemu podczas świętych obrzędów, a przez to samemu Bogu.

Kto może zostać ministrantem?

Ministrantem może zostać każdy ochrzczony chłopiec, który pragnie służyć Panu Bogu.

Co robi ministrant?

Ministrant ubogaca Liturgię i sprawa, że staje się coraz piękniejsza i bardziej uroczysta.

Jak działa LSO w naszej parafii „od kuchni”?

LSO w naszej parafii liczy 23 członków. 14 ministrantów starszych oraz 9 ministrantów młodszych.

Ministranci młodsi spotykają się na cotygodniowej formacji w czwartki, kiedy to są formowani przez ministrantów starszych.

Wszyscy spotykamy się również na Pierwszoczwartkowej Mszy Świętej, kiedy modlimy się za zarówno nowe powołania kapłańskie, jak i ministranckie. Po Mszy Świętej udajemy się na spotkanie przy pizzy z ks. opiekunem oraz naszymi rodzicami.

W cieplejsze dni widujemy się na naszym parafialnym boisku, gdzie gramy w piłkę. Organizujemy wspólne wypady na rower, czy też przygotowujemy grilla.

Jeździmy z innymi ministrantami posługującymi w naszej inspektorii na wyjazdy integracyjne (np. wyjazd do Włoch) i sami – na wyjazdy wakacyjne (np. do Tolkmicka). Udajmy się również na formacje lektorskie i ceremoniarskie, po których otrzymujemy krzyże – stopnie ministranckie – i na inne spotkania odbywające się w Inspektorii Warszawskiej, takie jak: Campo Bosco, Bosko18plus, Kapituła Młodych.

Prowadzimy nasze social-media na Facebooku i Instagramie:

Ministrant poza kościołem

Należy pamiętać, że bycie ministrantem, nie kończy się na posłudze w kościele. BYĆ MINISTRANTEM, TO ZNACZY TEŻ SŁUŻYĆ INNYM LUDZIOM W ŻYCIU CODZIENNYM. Wypełniać sumiennie i dokładnie codzienne obowiązki, modlić się w domu, w kościele, w szkole, przed i po jedzeniu oraz wybierać stosowne formy rozrywki i odpoczynku. Oznacza to, że bez względu na to, gdzie ministrant się znajduje, służy Bogu dając świadectwo swojej wiary.

Bycie ministrantem to zaszczyt, ale i zobowiązanie do tego, by być dobrym człowiekiem.

„Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością i entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii.” ~ św. Jan Paweł II, papież.

Czekamy na was!

ministranci stanisławówka płock

Kontakt

Numery telefonów:

  • Opiekun LSO – ks. Mirosław Hołownia SDB: 602 571 537
  • Prezes LSO – Bartłomiej Gontarek: 733 869 600
  • Opiekun ministrantów młodszych – Michał
    Jędrzejewski – 669 143 129

E-mail: ministranci.stanislawowka@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/ministrancistanislawowkaplock/
Instagram: https://www.instagram.com/ministranci_stanislawowka/