W dniach 8-15 i 22-29 lipca odbyły się 2 rejsy po Wielkich jeziorach mazurskich. W rejs popłynęła młodzież Liceum im. Jagiełły, Grupa harcerzy oraz inni chętni uczniowie. Rejsy po Wielkich Jeziorach Mazurskich miały na celu poznanie największych jezior Polski wraz z fauną i florą typową dla tego rejonu oraz zapoznanie młodzieży z aktywnym wypoczynkiem zarówno na wodzie jak i na lądzie. Żeglowanie po szlakach wodnych i rezerwatach przyrody, a także zwiedzanie odnowionych portów i marin żeglarskich ukazał uczestnikom rejsu nowe spojrzenie na wypoczynek połączony z umiejętnością wykorzystania siły wiatru, poruszaniem się w topograficznie zróżnicowanym terenie wodnym, zdobyciem doświadczenia w sterowaniu jachtem i jego obsłudze oraz nauce zasad żeglowania wraz z przepisami prawa wodnego. Rejsy miały również na celu przygotowanie uczniów do zdobycia w przyszłości patentu żeglarskiego.

Oba rejsy zaczynały się w Bogaczewie (pow. Giżycki), następnie na jeziorze Niegocin uczestnicy zapoznali się z obsługą jachtu. W kolejnych dniach byliśmy w Giżycku, Pięknej Górze, Węgorzewie, Sztynorcie i Mikołajkach. Rejs odbywał się po jeziorach: Niegocin, Kisajno, Dargin, Łabap, Dobskim, Mamry, Jagodnym, Tałty i największym w Polsce Śniardwy.

Uczestnicy mieli za zadanie nauczyć się wszystkiego: gotowania, sprzątania, żeglowania, obsługi jachtu, nawigacji i prawa wodnego. Każdego dnia była również Msza św. i modlitwy. Nie da się oddać w słowach atmosfery rejsu, ostrego i silnego wiatru, przechyłów jachtu w czasie żeglowania i postoju w marinach lub portach. To trzeba przeżyć samemu.