Dnia 25 marca 2017r. dzieci i młodzież parafii św. St. Kostki uczestniczyły w pielgrzymce do Niepokalanowa oraz Ołtarzewa. Celem pielgrzymki było zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie zaś w Ołtarzewie obejrzenie Misterium Męki Pańskiej.

Przedstawienia pasyjne w Ołtarzewie wystawiane są już ponad 50 lat. Przygotowują je klerycy pallotyńscy. Tegoroczne Misterium nosi tytuł ,,Jezus – Źródło Życia”. Misterium zostało przygotowane na podstawie Ewangelii wg św. Jana. Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Krzywiński SAC, alumn V roku pallotyńskiego seminarium.

W Niepokalanowie zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego. Sanktuarium jest jednym z najnowszych w Polsce, a mimo to należy do najpopularniejszych. Sprawia to przede wszystkim kult św. Maksymiliana.

Niepokalanów, miasto Niepokalanej założył w 1927 r. św. Maksymilian Maria Kolbe. Ziemię ofiarował książę Drucki-Lubecki. Ojciec Maksymilian przeniósł tam siedzibę Rycerstwa Niepokalanej – stowarzyszenia świeckich zajmujących się apostolstwem pod znakiem Maryi. Budowa sanktuarium według projektu krakowskiego architekta Zygmunta Gawlika rozpoczęła się w 1939 roku ale przerwał ją wybuch wojny.

O tym, że Niepokalanów stał się ważnym miejscem pielgrzymek zdecydowały wydarzenia wojenne – Maksymilian Kolbe został aresztowany przez hitlerowców i zginął w Oświęcimiu, oddając życie za życie innego więźnia. Jego bohaterstwo sprawiło, że kult św. Maksymiliana stał się po wojnie powszechny. Obecnie pielgrzymki przyjeżdżają nie tylko do bazyliki Najświętszej Maryi Panny, ale także by zobaczyć celę zakonną św. Maksymiliana. Rocznie przybywa tu około pół miliona pielgrzymów.

Opiekę w czasie pielgrzymki pełniły katechetki : Agnieszka Tyńska, Elżbieta Sztenderewicz, s.Ismena a także Pani Dyrektor ZS NR – Anna Umińska-Nowak
Pozdrawiamy i zachęcamy do udziału w innych pielgrzymkach kultu religijnego.