Kilka słów o biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kolejny raz młodzież płockich szkół uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych uczestnicząc w III Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Podobnie jak w latach ubiegłych bieg poprzedzony został mszą św. w płockiej Stanisławówce. W tym roku miała ona trochę inny charakter, gdyż wspomnienie Żołnierzy Wyklętych zbiegło się ze Środą Popielcową. Tym bardziej symboliczny stał się bieg uliczny, który przywraca pamięć o bohaterskich Polakach, a zarazem jest impulsem do odnowy moralnej każdego z osobna, jak i całego narodu polskiego.

Po mszy licznie zgromadzeni wierni wspólnie z ks. proboszczem Wiesławem Kanią odmówili modlitwę w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy, bohatersko i niezłomnie walczących za ojczyznę w tamtych trudnych i tragicznych czasach.

W biegu uczestniczyła głównie młodzież z płockich szkół – Zespołu Szkół Technicznych w Płocku pod opieką pana Leszka Brzeskiego i I Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych w Płocku, z którymi bieg pan Paweł Kaczyński.

Młodzież przebyła trasę ze Stanisławówki do ronda im. Żołnierzy Wyklętych na Podolszycach. W ciszy i skupieniu zapalone zostały znicze.

Widać, że kolejny bieg przypominający bohaterskie czyny polskich żołnierzy jest istotnym elementem świadomości narodowej tych młodych ludzi i żywą lekcją historii.

Organizatorzy Biegu:

Rzymskokatolicka Parafia im. Św. Stanisława Kostki
Parafialno Uczniowski Klub Sportowy „Viktoria”

Zespół Szkół Technicznych

 

Leszek Brzeski