• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Ogłoszenia duszpasterskie * Niedziela Palmowa * 13.04.2014

 

1.Dzisiejsza niedziela rozpoczyna Wielki Tydzień. Jest ona zwana Niedzielą Męki Pańskiej albo Niedzielą Palmową. Msza święta o godz. 10.30 rozpocznie się uroczystą procesją wokół kościoła. Towarzyszyć nam będzie także osiołek. Zachęcamy nabywania w przedsionku kościoła pięknych palemek wykonanych własnoręcznie przez Wspólnotę Krwi Chrystusa. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na potrzeby parafii i Wspólnoty, która w tym roku obchodzi 25 lecie istnienia.

 

2. Dzisiaj, w ramach obchodu Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej, we Mszy świętej o godz. 12.00 udział wezmą przedstawiciele organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe i pododdziały LO im. 4 Pułku Strzelców Konnych oraz I Gimnazjum PUL w Płocku. Po zakończonej Eucharystii zapraszamy na dalszy ciąg uroczystości przed pamiątkowymi tablicami przy Stanisławówce.

 

3. Dzisiaj, po Mszy Świętej o godz. 10 30 spotkanie dzieci przygotowujących się do Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego i ich rodziców.

 

4. W dniu dzisiejszym po Mszach świętych można nabyć przepyszne wypieki świąteczne, oraz ozdoby wielkanocne przygotowane przez młodzież naszego Oratorium. Całkowity dochód przeznaczony jest na wsparcie naszych wychowanków. Dziękujemy za okazaną życzliwość. Przed kościołem rozprowadzane są flagi narodowe i papieskie, które niech zawisną w naszych domach w dniu kanonizacji Bł. Jana Pawła II. W przedsionku kościoła wystawiono ptasie budki lęgowe wykonane w ramach wczorajszych warsztatów rodzinnych organizowanych przed Stanisławówką przez Stowarzyszenie  Rodzin Katolickich.

 

5. W poniedziałek po Mszy świętej o godz. 8.00 zapraszamy panów ze Stowarzyszenia Salezjanów Współpracowników, i nie tylko, do pomocy w przygotowaniu konstrukcji Bożego Grobu. Panie zapraszamy do pomocy we wtorek po Mszy świętej o godz. 8.00. Prace będą trwały cały dzień, dlatego w miarę wolnego czasu, zapraszamy także i po południu. Młodzież także będzie mile widziana. Bóg zapłać za ofiary złożone na tegoroczny wystrój Bożego Grobu.

 

6. We wtorek, 15 kwietnia, o godz. 16.30. próba z p. katechetką Elą Wolną dla dziewczynek sypiących kwiaty na procesji rezurekcyjnej. Bardzo proszę rodziców (dziadków), aby zachęcili swoje dzieci (wnuczki) do udziału w tej wyjątkowej procesji wielkanocnej.

 

7. Z racji Wielkiego Tygodnia, zgodnie z normami i przepisami kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego, w tym miesiącu opuszcza się wspólnotową celebrację nowenny przed miesięcznym wspomnieniem Maryi Wspomożycielki Wiernych i nowennę do bł. Jerzego Popiełuszki

 

8. We wtorek, z racji 16 dnia miesiąca, po Mszy świętej o godz. 18.00, zostanie poświęcony olejny obraz przedstawiający bł. Jana Pawła II. Zastąpi on dotychczasową reprodukcję, która nie może być przedmiotem kultu.

 

9. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Jest ona szczególną pamiątką ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Na Stanisławówce Msza święta z obrzędem umycia nóg zostanie odprawiona o godz. 18.00. Po zakończonej Eucharystii procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza adoracji (dawniej: "ciemnica") w kościele dolnym i część Gorzkich żali.

W Wieki Piątek Kościół nie sprawuje Eucharystii. Z racji na żałobny i ekspiacyjny charakter dnia obowiązuje nas post ścisły jakościowy i ilościowy(bez potraw mięsnych jeden posiłek do syta) O godz. 15.00, w dolnym kościele, rozpoczęcie, bezpośrednio po niej zapraszamy do kościoła górnego na nabożeństwo. Najważniejszą celebracją Wielkiego Piątku jest uroczysta Liturgia Męki i Śmierci Pańskiej o godz. 18.00. Składa się na nią liturgia słowa z modlitwą powszechną, adoracja krzyża i Komunia święta. Zgodnie z wielowiekową tradycją ofiary składane w tym dniu przez wiernych, uczestniczących w obrzędach wielkopiątkowych są przeznaczone na rzecz chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej oraz w krajach Bliskiego Wschodu. Za udział w adoracji krzyża podczas liturgii Męki Pańskiej można uzyskać odpust zupełny. Po odsłonięciu krzyża w Wielki Piątek aż do Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę przyklęka się przed krzyżem. Zachęcamy do czynnego udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu w kościele dolnym według poniższego porządku:

 

8.00 – 9.00 – Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników

9.00 – 10.00 - adoracja indywidualna

10.00 - 11.00 – dzieci szkół podstawowych i Nasz Domek

11.00 – 12.00 – młodzież gimnazjalna i Oratorium

12.00 – 13.00 – Wspólnota Rodziny Radia „Maryja", Pracownia Komputerowa.

13.00 – 14.00 – Kościół Domowy, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich

14.00 – 15.00 – Żywy Różaniec

15.00 – 16.00 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego i Droga Krzyżowa (piątek)

16.00 – 17.00 – Wspólnota Krwi Chrystusa

17.00 – 18.00 -  Nauczyciele i Służba Zdrowia

18.00 – Uroczysta Liturgia Męki Pańskiej

20.00 – 21.00 – Adoracja indywidualna

21.00 - 21.30 - Gorzkie Żale

21.30 – 22.00 – DA „Petroklezja

 

10. W Wielką Sobotę  Święcenie pokarmów wielkanocnych na Stanisławówce, w kościele górnym, co kwadrans w godzinach od. 8.00 do 16.00. Proszę pamiętać, że są to pokarmy na stół wielkanocny, a więc najwcześniej możemy się nimi posilić po zakończonej liturgii Wigilii Paschalnej. Wzorem lat ubiegłych wraz z koszyczkami przynosimy także skarbonki jałmużny wielkopostnej, które zostały rozdane przez katechetów. Zachęcamy gorąco do pogłębionej, przeżywanej z wiarą i miłością, adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego cały dzień w Grobie Pańskim. Adoracja rozpocznie się o godz. 7.30  odmówieniem Jutrzni brewiarzowej. Zachęcamy także do udziału w drugim dniu nowenny do Bożego Miłosierdzia, która zostanie odprawiona o godz. 15.00.

 

Rozpoczynające się po zmroku (godz. 20.00) obchody Wigilii Paschalnej należą już liturgicznie do Niedzieli Zmartwychwstania. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, a umieszczaną w grobie figurę Chrystusa zdjętego z krzyża przykrywa się białym płótnem; obok pojawia się figura Chrystusa zmartwychwstałego. Na bogatą liturgię Wigilii Paschalnej, która jest głównym momentem celebracji Triduum Paschalnego i całego roku kościelnego składa liturgia: światła, Słowa, chrzcielna i liturgia Eucharystii. Liturgia Wigilii Paschalnej na Stanisławówce rozpocznie się o godz.20.00 poświęceniem ognia przed kościołem. Podczas celebracji uroczyście odnowimy przyrzeczenia chrzcielne dlatego proszę o przyniesienie z sobą świec. Po zakończonej Wigilii Paschalnej uprzejmie proszę parafian o pomoc w sprzątaniu kościoła.

 

11. Uroczysta Msza święta z procesją rezurekcyjną w Niedzielę Wielkanocną wokół kościoła o godz.6.00. Gorąco zapraszam do jak najliczniejszego udziału wszystkich parafian i orszak procesyjny. W niedzielę Wielkanocy nie będzie odprawiana Msza święta. o godz. 7.00. W niedzielę Wielkanocną nie sprawuje się sakramentu pokuty. Zapowiadamy, że w Poniedziałek Wielkanocny Msze święte będą sprawowane według porządku niedzielnego, oprócz Mszy świętej o godz. 20.00.

 

* Po Mszy św. o godz. 9.00 i 10. 30 w przedsionku kościoła zbierane są podpisy pod wnioskiem dotyczącym zmiany nazwy ulicy z "Gwardii Ludowej" na "7 czerwca 1991 r." (data wizyty bł. Jana Pawła II w Płocku).  Szczegółowe informacje znajdziemy w gablocie parafialnej.Stanisławówka.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.